Hőszivattyúk
Hőszivattyú
A hőszivattyú egy elektromos árammal működő energiatermelő berendezés, amely a környezetben (levegő, talaj, víz) felhalmozódott hőt összegyűjti, és azt fűtésre, hűtésre, használati meleg-víz előállítására használja fel. A hőszivattyút megújuló energiának lehet és kell is tekinteni, mivel nagyrészt a környezet (levegő, talaj, víz) hőenergiáját hasznosítja fűtési vagy hűtési energiaként kis mennyiségű villamosenergiából (körülbelül 75 és 25 % a megoszlás). Ezt mind sokkal jobb hatásfokkal csinálja, mint a hagyományos fűtőberendezések. Mindezen felül nagyon alacsony a karbantartási igénye. Típusait tekintve vannak monoblokk levegő-víz hőszivattyú, osztott (split) levegő-víz hőszivattyú és osztott levegő-víz hőszivattyú integrált HMV tartállyal. Alapvetően a hőszivattyú telepítés felületfűtéshez alkalmazható a leghatékonyabban. Lehetőség van még meglévő radiátoros fűtéshez alkalmazni a hőszivattyút fűtés korszerűsítésként a kondenzációs kazán helyett/mellé.
Hőszivattyús fűtési rendszerre való korszerűsítés esetén nem csak a környezetét védik, hanem pénz is takarít meg. A rendszert szakképzett kollégáink igazítják az Ön fűtési igényeihez, így az a leghatékonyabban fogja Önnek a szükséges hőmennyiséget biztosítani.
Cégünk hőszivattyú értékesítésével és telepítésével is foglalkozik!Árajánlat kéréséhez keressen minket az info@complexbt.hu e-mail címen, a +36-30-387-0076 telefonszámon vagy érdeklődjön személyesen az üzletünkben. |
---|
Mi az a hőszivattyú?
A hőszivattyú egy olyan energetikai berendezés, mely nagy energiahatékonysággal képes ellátni az adott ingatlan fűtését, hűtését és használati melegvíz előállítását. Az alábbi hőszivattyú típusok vannak:
- levegő-levegő hőszivattyúk (ezeket szoktuk klímának hívni a köznyelven)
- levegő-víz hőszivattyú
- víz-víz hőszivattyú
- talaj vagy földszondás hőszivattyú
Hőszivattyú működése
A hőszivattyú villamosenergia felhasználásával az alacsonyabb vagy magasabb hőmérsékletű közegből képes energiát kinyerni és ezt felhasználva fűtési, hűtési energiát vagy használati melegvizet előállítani. A hőszivattyú ezeket a folyamatokat mind energiahatékonyan viszi véghez. A rendszer hatékonyság a fajlagos fűtőteljesítménnyel (CoP) jellemezhető. A CoP (Coefficient of Performance; EER hűtés esetén) azt mutatja meg, hogy a hőszivattyú által leadott hasznos hőteljesítmény hányszorosa a működtetéséhez felhasznált hajtási teljesítménynek. A napjainkban elérhető modern készülékek elérik az 4-5-ös hatékonysági tényezőt – CoP értéket is. Ez azt jelenti, hogy egy egységnyi villamos energiával 4-5 egységnyi hőenergiát állíthatunk elő, szemben mondjuk az elektromos fűtéssel ahol egy egység villamos energiával egy egységnyi hőenergiát kapunk.
Levegő-víz hőszivattyú típusai
Monoblokk hőszivattyú: A monoblokkos hőszivattyús rendszerek egyetlen egy egységből állnak, ahogy a neve (mono – egyetlen) is jelzi számunkra. Ez egy kültéri egység és a már előre kialakított vizes fűtési rendszernek a vízcsöveire kell csatlakoztatni, plusz a működéshez szükséges áramot kell biztosítani kültéren. Beüzemeléséhez nincsen szükség olyan szakemberre, aki specializálódott a hűtőkör megbontásához és szereléséhez. Azonban fontos kiemelni, hogy mivel a vízcsövek mennek be az ingatlanba fel kell tölteni speciális fagyálló folyadékkal és biztosítani kell a megfelelő hőcserélést beltéren, mivel nem keveredhet a fagyállós víz a fűtési rendszer vizével.
Osztott levegő-víz hőszivattyú: Az osztott rendszerű levegő-víz hőszivattyúk két egységből állnak: egy kültéri és egy beltéri egység. Ezeket már össze kell kötni hűtőkör szinten is csővezetékekkel, ennek okán ehhez már olyan szakemberre is szükségünk van, aki nem csak a vízvezetéket köti össze, hanem a hűtőkörrel is van jogosultsága dolgozni. Ez természetesen lehet két külön szakember is. A hőszivattyú beltéri egységére kell rákötni a fűtési vizes rendszert, valamint a működéshez szükséges áramot.
Osztott levegő-víz hőszivattyú integrált HMV tartállyal: Hasonló az előző ponthoz, annyi különbséggel, hogy a beltéri egység az egyben egy háztartási melegvíz tartály is. Méretezés tekintetében mindenféleképpen figyelembe kell venni, hogy a gép bizonyos időközönként ki fog állni HMV-t készíteni, ami akár komolyabb hanghatással is járhat és akkor éppen nem készít fűtési melegvizet, valamint nem csak a fűtési szezonban fog működni a gép, hanem a többi évszakban is, aminek a hanghatására fel kell készülni. Ezen felül ezen berendezések jóval drágábbak, mint a sima osztott társaik. Ezen a ponton kell mérlegelni, hogy megéri-e nekünk a többletköltséget azzal szemben, hogy a meglévő kazán készíti a melegvizet vagy villanybojler.